OctaMED Pro 6.0

Ing. Peter Macsánszky

Program OctaMED pozná pravdepodobne každý hudobne orientovaný majiteľ Amigy. Jeho autor - Teijo Kinnunen - sa po niekoľko mesačnej vojenskej služby znova pustil do práce. V apríli tohoto roku sa zrodil aj výsledok s označením OctaMED Pro v6, ktorý ponúka veľké množstvo zaujímavostí. O nich bude reč práve teraz.

Program existuje v dvoch variantoch - voľne šíriteľná verzia bez funkcií Save a OnLine Help a samozrejme plná registrovaná verzia, ktorá stojí 40 USD. Octamed je v podstate trackerovo orientovaný program, ktorý dokáže naraz prehrať 4 alebo 8 samplov. Samozrejme podporuje aj MIDI syntezátory a aj vybrané zvukové karty.
Po spustení programu sa otvorí obrazovka, ktorá je v porovnaní s predchádzajúcimi verziami plne prepracovaná. Všetky objekty na obrazovke sú teraz usporiadané do okienok, ako to predpisuje odporúčanie firmy Commodore pre tvorbu aplikácií využívajúcich jednotné užívateľské rozhranie. Pri zoznamovaní sa s programom by sme mali začať jeho konfigurovaním. Menu "Setting" obsahuje veľa zaujímaných funkcií. Po jeho otvorení pravdepodobne každého prekvapí položka "Mouse Options"; ktorá povoľuje používanie troj-tlačidlovej myši. Pre každé tlačidlo je možné nadefinovať jeho funkciu. V častí "Keyboard Options" sa dajú nastaviť také dôležité maličkostí ako je pohyb kurzora pri editácii. Táto časť je skutočne prepracovaná do najmenších detailov, čo niekedy pôsobí už aj rušivo. Ďalšia funkcia - "Programmable Keys"- predstavuje veľmi užitočnú pomôcku. Slúži na uľahčenie komponovania hudby. Umožňuje priradiť jednotlivým klávesám noty, efekty alebo dokonca celé range. "Keyboard Shortcuts" umožňuje definovať si vlastné klávesnicové skratky jednotlivých funkcií. Je to ďalšia pomôcka, ktorú si ocenia hlavne tí hudobníci, ktorí trávia viac času v spoločnosti počítača a Octamedu.
V ďalších častiach je možné nastaviť rozlíšenie a typ obrazovky, počet farieb, použité fonty, typ file-requesterov a ešte veľa podobných detailov. Funkcia "Aura Sampler" nadobúda význam iba v prípade, ak ste šťastným majiteľom tejto krabičky. Aura je 16-bitový sampler, ktorý sa pripája na PCMCIA port počítačov Amiga 1200 a 600. Zdigitalizovaný zvuk dokáže priamo ukladať na harddisk a potom ho aj spätne prehrávať. Octamed priamo podporuje tento hardware. Pomocou spomínanej voľby môžete nastaviť pracovné parametre samplera.
Na tomto mieste treba poznamenať, že nový Octamed podporuje aj 16-bitovú kartu Toccata firmy MacroSystem (bohužiaľ, iba prehrávanie samplov). Po prispôsobení Octamedu vašim predstavám sa môžete pustiť do komponovania. Najdôležitejšie okno na obrazovke nesie označenie "Main Control". Význam jednotlivých gadgetov v tomto okne asi netreba bližšie predstavovať (pozri obrázok). Zaujímaný je pohľad na obsah okna "Instrument Type", ktoré sa otvorí po nakliknutí gadgetu "Type...". Tu je možné nastaviť typ použitého nástroja:
"Sample" klasickú 8-bitovú vzorku, pričom zvukom je generovaný hardwarom Amigy (podporované formáty sú IFF 8SVX, RAW, AIFF, MAUD, WAV).
"Hybrid" predstavuje v podstate takisto 8-bitovú vzorku, ktorú je ale možné upravovať pomocou rôznych filtrov a kriviek ako v prípade syntetických zvukov.
"ExtSample" je taktiež zhodné so Sample, rozdiel spočíva v tom, že ide o rozšírenú vzoru, ktorá má pridané dve spodné oktávy.
"Synthetic" produkuje syntetické zvuky známe z čias 8-bitových počítačov. Zvuk je v tomto prípade syntetizovaný na základe tzv. vlnových obálok.
"16-bit" dáva tušiť, že pôjde o samply určený pre Auru.
Zaujímaný je gadget "Stereo", ktorý umožňuje používať dokonca aj stereo samply. Po nakliknutí gadgetu "Edit..." nám Octamed ponúkne široké možnosti editácie nástrojov, pričom je vždy zohľadnený jeho typ. Je charakteristické, že editačné okno má svoje vlastné menu. Bohatý výber možností zaručene postačí aj náročnejším hudobníkom.
Ako už bol z uvedené, Octamed podporuje aj syntezátory vybavené MIDI interface. V tomto smere zmeny oproti predchádzajúcim verziám nie sú také markantné, ale napriek tomu pribudli niektoré nové možnosti. Prehrávacie rutiny pre osemkanálový režim sa podarilo autorovi výborne zooptimalizovať, nakoľko čistota samplov je v tomto režime udivujúca.
Ďalšie prekvapenia nás čakajú pri ukladaní kompozície. Vedľa formátu Octamedu si môžeme zvoliť aj štandardný MIDI formát. Program podporuje niekoľko komprimačných algoritmov: XPK, Powerpacker a SFCD. V novej verzii konečne pribodol Arexx-port, čím je umožnené volať služby Octamedu aj z iných aplikácií.
Záverom niekoľko slov k negatívam programu. V podstate ani nie je o čom písať, nakoľko závažnejších nedostatkov neobsahuje. Kritizovať by sa dala snáď slabá podpor zvukových kariet a absencia notového zápisu.

OctaMED Pro 6.0

Hodnocení: 9 z 10
+ užívateľsky veľmi prívetivý
+ bohaté konfiguračné možnosti
+ široké možnosti editácie samplov
+ ARexx port
- slabá podpora zvukových kariet
Autor: Teijo Kinnunen
Cena: 40,- USD


Pozn.: články boli naskenované ako text a preto obsahujú aj zopár chýb. Taktiež neručíme za zdrojové kódy (Asm, C, Arexx, AmigaGuide, Html) a odkazy na web. Dúfame, že napriek tomu vám táto databáza dobre poslúži.

Žiadna časť nesmie byť reprodukovaná alebo inak šírená bez písomného povolenia vydavatela © ATLANTIDA Publishing