Sensible World of Soccer 95/96

Richard Král

Nikdo nevěřil, že by se mohl po roce vrátit. Nikdo o něm nic předtím neslyšel, ale přece se znovu objevil. Nikdo ani v dobrém koutku mysli nevěřil, že vůbec bude dodělán. A přece je to on mého srdce šampión: SWOS 95/96. Jupííí.

Trocha historie nezaškolí
Zpočátku bych rád uvedl, že už druhý produkt od Sensible Software zbyl na mne (Sensible Golf). Zase ty moji malí mrňousci. Jestli si dobře vzpomínám, tak to začalo v roce 1992, kdy vyšel jeden z prvních produktů, již uvedené firmičky, Sensible Soccer. U nás i po celém světě sklidil nemalý úspěch. O rok později vyšla další verze Sensible Soccera, která už nebyla tak úspěšná, ale mnozí ji také přivítali s velkým obdivem. Mezitím firma uvedla tři velmi známé hity Cannon Foder 1 a 2 a Sensible Golf. Tuším že někdy mezi těmito hrami v roce 1995 vyšel Sensible World Of Soccer, později jen SWOS, a po roce vychází vylepšená verze SWOSu pod názvem SWOS 95/96.

Co novýho a jaký to má výhody?
Především největší výhoda je v čase. Původní doba nahrávání je 2:48 a nyní 3:12, sice to není moc, ale i to potěší. Další výhodou je nová hudba, u předešlých dílů byla hudbu stejná, nyní je úplně jiná, nova ... boží. Také v této verzi již naleznete v UEFA SPARTU a SLAVII PRAHA a PVP je samozřejmě HRADEC. A jestli vám to nestačí, tak v české lize je OPAVA s UHERSKÝM HRADIŠTĚM. Prostředí hry je také dost vylepšené. Můžete spatřit hejbající se publikum, které dokonce dostalo od tvůrců hry hlasitější hlasivky. Malý bonbónek, při běžném utkání jsem dokonce zaslechl, jak fandové vyvolávají SLÁVIE, SLÁVIE.... V levém horním rohu obrazovky můžete spatřit čas a nad ním se vypisují jména hráčů podle toho, kdo má míč další plus, ne? Když vám rozhodčí udělí kartu za faul, karta se přenáší do dalších utkání. U SWOSu karta vždy zmizela po dohraném utkání. Také rozhodčí ukončí poločas, tak že třikrát zapíská, hráči se zpomaleně zastaví a odejdou do šaten. Nemusíte hrát manažér hry ani ničit joystick, protože si můžete vybrat novou ikonu, která vám umožní řídit utkání pouze jako trenér na lavičce. V tabulce střelců se vám už konečně objeví i vaši hráči než tomu bylo u SWOSu, kde prostě nebyli.

Koupit či nekoupit?
Podle mého názoru koupit. Zaprvé už jenom kvůli týmům, které jsou daleko aktuálnější než tomu bylo před rokem. Zadruhé kvůli tomu, že se hra nezasekne během hraní. Zatřetí kvůli zcela novému prostředí hry, které je opravdu super. Za......

Jak jsem přišel o mistrák.!!
Jelikož jsem neměl možnost si vybrat mezi týmy Českou republiku, zvolil jsem si tedy Holandsko, které má k českému týmu celkem blízko. Do skupiny jsem vyfasoval Marocco, Belgii a Saudskou Arábii. Teď si určitě myslíte, že horší týmy jsem už dostat nemohl. Jenže když to někdo hraje prvně, tak vždy nemusí dopadnout dobře. Takže jsem s Belgií prohrál 5:0, se Saudskou Arábií jsem remizoval 0:0 a s Maroccem jsem konečně vyhrál 2:0. Když si to každý, kdo umí počítat sečte, zajisté dojde k cifře čtyři. Ovšem přede mnou byla Belgie s šesti body a Marocco se čtyřmi body, které ale mělo lepší skóre. Ano, já byl až třetí. Ale i jako třetí jsem postoupil do dalších bojů. V prvním zápase na mne čekal tým Německa, který není zrovna nejlehčí. Já jsem se bránil seč jsem mohl, a tak se stalo to, co stát nemělo. Přišly na řadu očekávané pokutové kopy, které jsem zkušeně vyhrál 5:4. Ve čtvrtfinále jsem dostal tým Irska a já jsem tušil, že tudy cesta vede. Po menším boji jsem udolal Iry 1:0. A hupky dupky do semifinále, kde mi vstoupilo do mé cesty za pohárem Norsko. Asi jsem je moc podcenil nebo co, ale v 9. minutě můj brankář trochu víc vyjel z brány než měl s míčem a bylo to 0:1. Marně jsem se snažil odvrátit výsledek alespoň na 1:1, ale nepodařilo se.
V boji o třetí místo proti mně nastoupil výběr Itálie a mně naskočila husí kůže po celém těle. Ale já měl naštěstí v útoku Bergkampa, který ve 23. minutě skluzem trefil míč, odražený od italského brankáře, a bylo to 1:0. Až do 74. minuty se děj hry odehrával příznivěji pro mne, ale Baggio dostal přesnou přihrávku do velkého vápna a vystřelil. Můj brankář ani nezareagoval na bombu, kterou mu poslal Baggio a rázem to bylo 1:1. A tak následovalo prodloužení, ve kterém jsem ani chvíli nezaváhal a vstřelil gól z penalty, kterou jsem si trošku vymohl. Skóre 2:1 bych samozřejmě bral všemi devíti, ale já jsem hrál na jistotu, a proto jsem po neplánované akci střelil osudovou branku. A vida vyplatila se, protože to by nebyl Baggio Baggiem, aby v poslední minutě prodloužení nevypálil a neupravil skóre na konečných 3:2. A bronzové medaile jsou doma. Ufff.

Hra ve dvou
To jsem jednou odpoledne pozval na přátelský zápas mého dobrého spolužáka Roberta Rosenbergu (překlad Růžová hora), který zbožňuje SWOS, aby také uviděl novou verzi této hry. Vybrali jsme si v menu desetiminutový zápas. Nejdříve jsem Robertovi ukázal nové výhody hry a po dvou hodinkách jsme si to rozdali proti sobě. Já starý sparťan jsem si vybral SPARTU PRAHA a Robík si vyhnal SLÁVII PRAHA. A mohlo to začít.
Zpočátku se Robík celkem držel a měl velkou převahu, která mu přinesla vedoucí branku. Tak jsem si řekl, že ho budu ještě trochu šetřit a do poločasu to bylo 3:0 pro Robíka. A teď nastala ta pravá chvíle zaujmout bojovou pozici. V 58. minutě střílí Lokvenc moji první branku na 1:3 a já doufal v dobrý konec. Robert začal být velmi nervózní a začal se bát o výsledek. Ale já byl na všechno připraven, a tak jsem trochu přidal a hle v 73. minutě pálí Frýdek z oblíbené pozice a je to rázem 2:3. Robert začal být velmi agresivní a joystick začal být pomalu nestabilní. Mně tento výsledek nějak nevyhovoval, a proto jsem se hned po Robertově rozehrání zmocnil míče a vystřelil z dálky. Brankář míč sice vyrazil, ale blízko něho stál můj hráč, který ani na chvilku nezaváhal a míč skluzem zasáhl, a pak následoval můj radostný výkřik „GÓL“ v tuto chvíli se skóre měnilo na 3:3. To už běžela 75. minuta. Rohem se už skoro nevěnoval hraní. Robert tedy dohrával nejistotu, běžela 88. minuta a já se po dlouhé době zmocnil míče, přeběhl jsem celé hřiště, přihrál volnému Frýdkovi, a ten se rozeběhl do velkého vápna, kde ho Robertův obránce tzv. skosil. Po tomhle nemohlo následovat nic jiného než penalta. Robert už byl tak zdecimovaný, že jsem viděl, jak se připravuje pohnout joystickem doprava. Proto jsem střílel doleva. A vyšlo to, gól, panečku ten byl.

Jak dát gól aneb moje oblíbena pozice?
Běžte s hráčem do velkého vápna, tak abyste mířili míčem šikmo do rohu brány a vystřelte. Zaručuji 100% gól.

Co říci závěrem ?
Pokud se vám opravdu líbil SWOS a máte zájem hrát třeba UEFA se SPARTOU, tak ani chvíli neváhejte a už bude SWOS 95/96 v obchodech, kupte ho! Jestli netoužíte po tom, aby vaši hráči běhali rychleji, aby stříleli daleko jedovatější střely, aby brankář chytil většinu střel, a aby se i se on pohyboval mnohem rychleji, aby jste viděli pohyblivé reklamní poutače, a aby jste viděli zdvižené ruce svých hráčů, když dají gól, je to vaše chyba. Ale nemáte-li zájem o vylepšenou verzi této hry, tak si ji kupovat nemusíte.