Ako som ušetril diskety...


Na našej starej, dobrej Amige majú diskety VELKÚ tradíciu. Je to dané asi faktom, že Amiga existovala už v dobe, keď o nejakých harddiskoch (pevných diskoch, hadroch ..) ešte nik ani len nechyroval.

IBM PC kompatibilné počítače v dobách, keď AM1GA prežívala dalo by sa povedať Zlatý vek, boli viac-menej ešte v plienkach. Neoplakávajme však staré časy, všetci vieme, ako to nakoniec dopadlo a je potrebné sa s týmto faktom zmieriť (aj keď dúfajme svitá na lepšie časy, však GATEWAY 2000 ...).
S rozvojom INTERNETU a zároveň aj vďaka novému emulátoru PC pre AMIGY (PC-Task 4.0, PCx) sa stáva otázka prenosu súborov PC->AMIGA stále aktuálnejšou.
A o tomto bude nasledujúcich pár riadkov ...
Raz som si tak niečo sťahoval z Internetu, myslím, že to boli nejaké demá a rozmýšľal som tak nad tým, ako ich dostať na AMIGU ... Všetci vieme, že väčšina AMIG číta len DD diskety, to jest diskety naformátované na 880 kb, čo je vlastný formát AMIGY, alebo potom DD naformátované na 720 kb, čo je formát používaný pre DD diskety na PC.
Nastal tu teda problém, ako dostať súbory nad 720 kb na môj stroj...
Ono, samozrejme, existujú programy typu SPLIT, SPLOINER a podobne, ktoré daný súbor pekne naporcujú na požadované „balíky“, ale dosť ma štval fakt, že musím takto porcovať aj súbory, ktoré majú napr. 800 kb. Asi tak najčastejšou veľkosťou archívov býva práve dĺžka niečo pod 800 kb (napr. dms) a nie je práve elegantným riešením mat na 2 disketách porozhadzovaný takýto archív (potom človek ľahko zabudne, čo ku čomu patrí a problémy sú na svete).
Ale pretože som určitú dobu strávil práve na PC, tak som si spomenul na to, že niekedy v počítačovom stredoveku sa používali programy, ktoré dokázali naformátovať diskety na vyššiu kapacitu. Povedal som si, že keby takto naformátované diskety išli prečítať následne na AMIGE bez Read error..., bolo by po probléme. A tak som troch experimentoval, a došiel som k celkom prekvapivým výsledkom.
Tu je teda návod, ako si ušetriť zopár tých šedivých vlasov a zbytočných nervov (a hádam aj zopár diskiet).
Je možné naformátovať 3.5“DS/DD diskety na kapacitu až 820 kb a následne ich bezproblémovo prečítať na AMIGE. Celý trik spočíva v tom, že sa jednoducho použijú pri formátovaní miesto predom nadefinovaných hodnôt pre formátovanie DD diskiet hodnoty definované užívateľom.
Ako to teda urobiť? Vo svete PC je dosť rozšírený a aj dosť populárny shareware Dos Navigator. Jedná sa o obdobu Norton Commandera. Priamo v Dos Navigatore je možné formátovať diskety na rôzne kapacity. Je tam napr. Možnosť naformátovať DD na 720 kb, 800 kb, 830 kb ... A práve diskety naformátované týmto programom na kapacitu 800 kb sú na AMIGE čitateľné.
Jednoducho si dopredu pripravím diskety, následne na ne nahrám veci, ktoré potrebujem dostať na AMIGU a je to. Takýmto spôsobom som odskúšal asi tak 30, 40 diskiet od značiek ako SONY, TDK až po NoName a všetky išli na AMIGE prečítať absolútne v pohode.
Pre tých, ktorý nemajú spomínaný program DosNavigator, uvádzam aj formát príkazu format, ktorý je súčasťou MS-DOS.
Format drive A on 360 K (DD)
format a: /t:40 /n:9 /u
Format drive A on 400 K (DD)
format a: /t:40 /n:10 /u
Format drive A on 720 K (DD)
format a: /t:80 /n:9 /u
Format drive A on 800 K (DD)
format a: /t:80 /n:10 /u
Format drive A on 7200 K (DD)
format a: /t:80 /n:15 /u
Format drive A on 1360 K (HD)
format a: /t:80 /n:17 /u
Format drive A on 1440 K (HD)
format a: /t:80 /n:18 /u
Format drive A on 1600 K (HD)
format a: /t:80 /n:20 /u

Použité voľby:
/T:tracks - Určí počet stôp
/N:sectors - Určí počet sektorov na stopu
No, takže toto je to kúzlo, ktorým boli nadšení mnohí ľudia, keď som im o tejto možnosti povedal.Pozn.: články boli naskenované ako text a preto obsahujú aj zopár chýb. Taktiež neručíme za zdrojové kódy (Asm, C, Arexx, AmigaGuide, Html) a odkazy na web. Dúfame, že napriek tomu vám táto databáza dobre poslúži.

Žiadna časť nesmie byť reprodukovaná alebo inak šírená bez písomného povolenia vydavatela © ATLANTIDA Publishing