CyberQT 1.2

Luboš Němec

Multimédia dobývají svět! Tento trend dnešní doby se samozřejmě nevyhnul ani Amize, a tak po již dříve recenzovaném přehrávači AVI animací „CyberAVI“ (který se i nadále zdárně vyvíjí) naprogramoval Thore Böckelmann pro naše computery i přehrávač QuickTime animací.

Instalace a požadavky programu
K provozování přehrávače CyberQT budete potřebovat procesor 68020 a lepší, AmigaOS 3.0/3.1, 512 KB CHIP RAM a 2 MB FAST RAM. Program podporuje pouze AGA čipy nebo grafické karty běžící pod emulačním systémem CyberGraphX.Pro plynulé přehrávání animací v nízkém rozlišení (typicky 160x120 bodů) včetně zvuku bohatě stačí procesor 68030, ovšem pro filmy ve středním (320x200 bodů) či vysokém rozlišení, nedej bože dokonce v televizní kvalitě, budete potřebovat minimálně procesor 68040 nebo ještě lépe 68060 a grafickou kartu. CyberQT sice umí přehrávat QuickTime animace i v amigovském speciálním módu HAM8, ale rychlost přehrávání u animací ve vyšším rozlišení je ubohá, nehledě na skutečnost, že 24bitové zobrazení prostě žádný HAMR nemůže nahradit. Aktuální verzi programu si můžete stáhnout z Aminetu, svojí WWW stránku CyberQT bohužel nemá. Stejně jako CyberAVI, je i CyberQT freeware a nemusíte tedy platit autorovi za používání programu žádné poplatky.

Možnosti při přehrávání
Rozsah podporovaných kódových formátů si můžete prohlédnout v tabulce, stejně jako popis základních rysů a možností programu. Formát Intel Indeo bohužel CyberQT zatím dekódovat nedokáže a stejně jako u CyberAVI shání autor programy nějakého velmi bohatého sponzora na zaplacení licenčních poplatků pro zařazení podpory tohoto komerčního formátu. Jednou z hlavních předností CyberQT je možnost přehrávání animací přímo z harddisku nebo CDROM. Program k tomu využívá „asyncio.library“, kterou samozřejmě najdete v archivu také. Nastavení možností a voleb se provádí bud přímo v ikonce programu (přes WB tooltypy) nebo z CLI/Shellu. Další možností je pak využít grafického rozhraní napsaného pod GUI systémem Argue (viz. recenze v AR 27). CyberQT GUI je prakticky totožné s GUI pro CyberAVI, a tak vám snad nemusím popisovat každé tlačítko.
Mezi základní volby patří nastavení typu obrazovky, animace lze přehrávat v nativních amigovských módech ve stupních šedi, ve 256 barvách nebo v módu HAM8, s grafickou kartou pak i v 15ti, 16ti či 24bitových rozlišeních. CyberQT umí samozřejmě přehrávat animace na libovolném pubscreenu, který ovšem musí být minimálně 15ti bitový a tato volba funguje tedy jen pod systémem CyberGraphX. Chcete-li vidět relativně kvalitní zobrazení i v AGA grafických módech, můžete si volbou „DITHER“ zapnout rastrování obrazu. Dithering funguje jen v AGA módech nebo 8mi bitových módech grafických karet a CyberQT zatím podporuje jen základní typ „ordered“. Prakticky všechny dostupné volby sloužící k ovládání programu jsou podobné nebo shodné s volbami u CyberAVI, ostatně není se čemu divit, vždyť oba programy vyvíjí stejný autor. Velmi zajímavá volba je „AUDIOPRELOAD“, kdy jsou do paměti předem nahrány všechny zvuky obsažené v animaci a touto volbou lze většinou zamezit trhání obrazu při asynchronním dekódování obrazu i zvuku zároveň. Samply se přitom nedekódují v CHIP RAM, takže při dostatku volné FAST RAM si o CHIPku nemusíte dělat starosti. Za zmínku také stojí volba „MAGNIFY“ umožňující zvětšit nebo zmenšit zobrazovanou animaci v reálném čase až 4 krát (2 krát je ovšem maximum, které zvládne procesor 68060, a to ještě s vypětím všech sil). Funguje bohužel jen na truecolor public screenech (viz. druhý obrázek) a použitelná je tedy jen s grafickými kartami.
CyberQT je u animací v nízkém rozlišení dostatečně rychlý a s kvalitou i plynulostí zobrazení budete spokojeni i majitelé méně výkonných procesorů. QuickTime filmy ve špičkové kvalitě si zatím bohužel musíme odpustit, ani procesor 68060 s grafickou kartou nedokáže dekódovat a zobrazit plynulé animace, jeho výpočetní výkon na to prostě nestačí. S příchodem PowerPC karet, které by v době, kdy čtete tento článek, snad měly být již na trhu, zcela jistě bude možné využít kvalitu QuickTime formátu na maximum. V současné době se dokonce QuickTime formáty dostávají v popularitě i před MPEG 1 formát, který bude stejně brzy nahrazen dokonalejším standardem MPEG 2 a nutný nákup zatím velmi drahých karet potřebných pro dekódování MPEG 2 (neboť současné procesory to včetně zvuku nezvládnou ani omylem) bude zcela jistě dalším argumentem pro ještě větší rozšíření o mnoho méně hardwarově náročných různých kódových typů QuickTime formátu.

Závěr
Přehrávač QuickTime animací CyberQT si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Je zcela zdarma, umí přehrávat animace přímo z harddisku nebo cédéčka, podporuje grafické karty a nemá nijak přehnané nároky na systém. Rychlostí nepatří přehrávač sice mezi absolutní špičku (například na Macu s procesorem 68040 jsem viděl už rychlejší QuickTime přehrávače), na Amize však společně s programem stejného zaměření QT suverénně předstihuje v jednoduchosti ovládání i spolehlivosti XAnim. Neumí bohužel přehrávat formát Intel Indeo, to se ale právě díky zdrojovým kódům XAnim, na jejichž základě byl CyberQT napsán, může v blízké budoucnosti změnit (viz. krátký článek „Přehrávače AVI a QuickTime animací“ v tomto čísle).

CyberQT 1.2

Hodnocení: 9,0 z 10
Autor: Böckelmann
Cena: -
Typ: freeware

+

slušná rychlost i plynulost přehrávání, relativně dost podporovaných formátů, přehrávání z HD či CD-ROM

-

občas se zasekne, neumí Intel Indeo


Pozn.: články boli naskenované ako text a preto obsahujú aj zopár chýb. Taktiež neručíme za zdrojové kódy (Asm, C, Arexx, AmigaGuide, Html) a odkazy na web. Dúfame, že napriek tomu vám táto databáza dobre poslúži.

Žiadna časť nesmie byť reprodukovaná alebo inak šírená bez písomného povolenia vydavatela © ATLANTIDA Publishing