AMIGA REVIEW obsah časopisu online!
  Domov     Software     Hry     Obaly     Download  

QNX a PhoeniX na scéne

ANDREJ BUNTA

Súčasťou tohtoročnej výstavy Home Electronics World - predtým známej pod názvom Computer - ktorá sa uskutočnila v dňoch 12.-14. novembra v Kolíne nad Rýnom, boli IRC stretnutia so zástupcami rôznych iniciatív (AROS, COSA, KOSH, Phoenix) a firiem (Amiga Int., BlitterSoft, H&P).

Keď v druhej polovici septembra Konzorcium platformy Phoenix (ďalej len Phoenix) vo svojom prvom verejnom prehlásení oznámilo svoju existenciu, v časoch prevratných zmien v Amiga Inc. to nevzbudilo veľkú pozornosť. Už z úvodného prehlásenia bolo zrejmé, že na rozdiel od tradície ostatných iniciatív Phoenix nebude dávať prázdne sľuby a nebude poskytovať žiadne informácie, pokým nebude môcť prezentovať reálne výsledky. Tento prístup má svoje opodstatnenie - na druhej strane však v takomto informačnom vákuu len narastá presvedčenie, že Phoenix je ďalšia z radu iniciatív, ktoré bežnému užívateľovi Amigy nič nepriniesli, i keď z globálneho hľadiska mali svoje opodstatnenie.
Informačný prelom nastal počas výstavy v Kolíne, kde prostredníctvom IRC na otázky odpovedal frontman Phoenixu, greenboy, a QNX zastupovali qnxGuiBoy (William Bull) a Reaver (??).

Mohli by ste predstaviť seba a vaše plány?
greenboy:
Jednému sa nevyhnem: moje meno JE greenboy :-). Muzikant, v rokoch 87-94 dealer Amíg, video umelec a radový Amigista. Práve vstupujeme do plánovaného beta programu pre vývojárov.
qnxGuiBoy: William Bull, dizajnér užívateľských rozhraní v QNX Software Systems, Ltd. Reaver má na starosti aplikačný návrh a implementáciu. Greenboy, asi by si mal vysvetliť, čo je to Phoenix a ako v súčasnosti vyzerá naša spolupráca.
greenboy: Phoenix je organizácia vývojárov s rozšírenou definíciou pojmu vývojár. Zahŕňa obchodníkov, tlač, finančníkov, atď. Cieľom je vydobyť vývojárom vhodné miesto vo vesmíre a dať ľuďom do rúk také dobré produkty ako Amiga. Sme veľmi aktívni a práve sme začali pracovať s prvou beta verziou Neutrina, presne podľa plánu.

Kedy môžeme očakávať prvé zostavy "powered by Phoenix"?
greenboy: Povedal by som, že o menej ako 6 mesiacov - pozdržanie spôsobili problémy Phase 5 so systémovým čipom pre PPC. Ale ich riešenie je len jedným z mnohých... Nie sme na nich časovo závislí.

Aké druhy hardvéru s procesormi PPC budete podporovať? Len od Phase 5 alebo aj systémy CHRP od IBM?
greenboy: Všetko s PPC! Pozeráme sa ďalej, nielen na prvotné referenčné návrhy od IBM. Nie sú tak moderné, ako by mohli byť. Ďalšie základné dosky POP by mali byť lepšie.
qnxGuiBoy: Architektúra Neutrino bola portovaná na širokú škálu čipsetov.

Môžeme teda očakávať Neutrino pre Apple G4? Alebo pre ohlásený vývojársky stroj s G3 od H&P?
qnxGuiBoy: Môžeme portovať na čokoľvek, čoho špecifikácie sú verejné. Máme zmluvy so spoločnosťami, aby tieto veci podporovali, napr. i G4.
greenboy: H&P áno, stroje od Apple sa testujú, Nemáme averziu ani voči najlepším x86. A Dan Dodge (CTO v QNX), Dave Haynie a ja sme diskutovali o možnej budúcnosti systémov s procesormi Aplha, pokiaľ budú konkurencie schopné.

Kedy bude dostupný vývojársky stroj s QNX?
qnxGuiBoy: Náš súčasný odhad je prvý štvrťrok budúceho roku. Ale ako seriózna spoločnosť so zmluvnými záväzkami vypustíme len produkt rovnakej kvality, akú majú naše ostatné produkty.

Je nejaká garancia, že niečo od vás NAOZAJ uvidíme? Myslím to tak, že môžete skončiť ako Amiga Inc, ABox od Phase5, atd. Len nechcem opäť čakať a opäť byť sklamaný...
qnxGuiBoy: QNX v žiadnom prípade neodíde. :-) QNX bola posledných 18 rokov zisková spoločnosť. Sme známi po celom svete a spolu s Phoenixom a Phase5 (a mnohými ďalšími) pracujeme na tom, aby sa vám táto technológia dostala do rúk.

V akom stave je Neutrino? Bude len pre PPC alebo bude portované aj na MC68k? A čo emulácia klasickej Amigy?
qnxGuiBoy: Nanešťastie zatiaľ nie je všetko vypracované do podrobností. Vskutku, zvonku sa to môže javiť tak, že nie sme veľmi aktívni - nepokúšame sa robiť veľa prehlásení, pokiaľ nie sme pripravení dodávať.
greenboy: Skorá beta verzia. Počíta sa aspoň s jednou formou emulácie 68k. Ale veľmi pochybujem, že 68k port niekedy bude.

Je už známe, koľko bude stať finálny produkt a kde sa bude dať kúpiť? Nikdy som nedostal žiadnu odpoveď od európskej pobočky QNX. Podpora Alphy by bola fajn, pretože Windows2000 pre Alphu nebude. Zostáva Linux a True64 UNIX. Vyzerá to tak, že ešte je miesto aj pre Neutrino.
qnxGuiBoy: Všetko čo môžem povedať je, že v budúcom roku zverejníme ceny online - cenník bude špecificky zohľadňovať vývojársku platformu. Viem, že to nie je dokonalé, ale majte na mysli, že všetky predošlé cenníky boli založené na dohodách s OEM.
greenboy: Čo sa týka Alphy - ak zvolia agresívnu cenovú politiku, Dan Dodge hovorí, že je to životaschopná voľba. QNX je procesorový agnostik ;-)

Budú použité niektoré z odložených návrhov MCC od Amiga Inc? Do akej miery zostane zachovaný "Amiga feeling"?
greenboy: Ak ich odkúpi niektorý z vývojárov alebo ich zverejní Amiga Inc... Amiga feeling? To je dominantná časť prác na beta verzii a v súčasnosti hlavný predmet našej agendy.
qnxGuiBoy: Z nášho pohľadu budujeme otvorenú architektúru a prostredie. Chceme, aby si ho Phoenix a Amiga-komunita prispôsobili. Môžeme dodávať niečo, čo bude mať QNX - pripomínajúce aplikácie a desktop, ale naším zámerom je umožniť vám nahradiť ktorúkoľvek jeho časť vašimi vlastnými aplikáciami. Majte na pamäti, že mojím záujmom je zaznamenávať ohlasy ľudí a sledovať, ktoré vlastnosti a aspekty užívateľského rozhrania (UI) očakávate. Ale tiež si uvedomte, že nechceme potláčať užívateľský zážitok - chceme robiť niektoré veľmi nové a cool veci.

Zaujíma sa Phoenix o kampaň za uvolnenie zdrojových kódov AmigaOS (COSA)?
greenboy: Diskutovali sme o COSA a máme pocit, že najlepšie bude, ak to ponecháme na rozhodnutí jednotlivých vývojárov. Mnohí z nich to podporujú. Domnievam sa, že niektorí sú aktívni. Ale ako organizácia sme zaviazaní k takému kurzu, k akému sme sa ako organizácia zaviazali.

Aké sú vaše vzťahy s Amiga Inc? Spolupracujú s vami?
qnxGuiBoy: Kto??
greenboy: Amiga Inc ignorovala vývojárov, pohŕdala nimi. Mnohých zruinovala. My sme v prvom rade organizáciou VÝVOJÁROV. Ak sa nebudeme starať o vlastných ľudí, nezaslúžime si, aby sme v tomto biznise obstáli.
qnxGuiBoy: Čo je i záujmom QNX. Budeme hovoriť s každým ozajstným vývojárom. V tomto čase najviac sledujeme náš prihlasovací beta mail-list ako aj tých, ktorí patria k Phoenixu.
greenboy: Áno, v QNX k nám boli vždy korektní.

Je Phoenix spoločnosť alebo štandardná organizácia? Zisková alebo nezisková? Bude Phoenix vyvíjať vlastný softvér alebo hardvér?
greenboy: Sme organizácia vývojárov. Nemáme status spoločnosti, ale stimulujeme ostatné spoločnosti, aby uzavreli subdodávateľské zmluvy, pokiaľ nie sú schopné samy zvládnuť veľké projekty, zariadiť podporu alebo poradiť si s rýchlymi vývojovými cyklami. Chceme, aby mali viac obchodných príležitostí a za sebou podporné štruktúry. Nepotrebujeme tri prehliadače, ktoré čím ďalej, tým viac zaostávajú. Potrebujeme DVA, ktoré budú mať všetky posledné pluginy a špecifikácie. Okrem toho pôjdeme po významných vývojároch z iných platforiem.

Čítal som, že portovanie z Linuxu na QNX je blesková záležitosť. Sú nejaké plány na portovanie linuxových aplikácií ľuďmi z Phoenixu? Javí sa to ako spôsob, ako mať hneď od začiatku k dispozícii množstvo aplikácií.
qnxGuiBoy: Vlastne... Linuxové aplikácie, ktoré nevyužívajú X, sú len otázkou rekompilovania (naozaj ľahšie ako portovanie na BeOS). O nič horšie ako rekompilovanie linuxovej aplikácie na DEC Ultrix.
Reaver: No... možno by boli nutné nejaké úpravy makefile súborov, ale to je zvyčajne blesková záležitosť.
greenboy: Be urobilo za ten čas množstvo chýb... My ich urobíme tiež, ale my ich urobíme RÝCHLEJŠIE :-)

A čo ovládače? Mám na mysli najmä ovládače grafických kariet.
greenboy: Linuxové ovládače sa dajú dosť ľahko prevziať, ale toto je určite dôležitá súčasť hry. QNX taktiež pomáha ľudom ovládače portovať.

Približne ako ďaleko ste od dátumu uvedenia hotového produktu pre koncových užívateľov pre PowerPC systémy (iné ako od Phase5) alebo x86?
Reaver: Zo začiatku sme sa sústredili na x86. Urobili sme veľký pokrok, ale nemôžem poskytnúť presné údaje.

Som len zvedavý, či X systém pod QNX je taký "bloat" ako pod Linuxom...
qnxGuiBoy: Neprerábali sme ho, je to verzia X11 R6. Ale Photon je ďaleko lepší. Pozrite si www.qnx.com/amiga/photon.html.
Reaver: Krása Neutrina je v tom, že takmer všetko sa skladá z modulárnych komponentov, ktoré je možné kedykoľvek len tak z rozmaru odstrániť, či už sú to ovládače alebo dokonca komponenty GUI.

Takže Konzorcium Phoenix definitívne odporúča Neutrino/Photon ako Amiga (alebo a la Amiga) OS ďalšej generácie? A ako bude Konzorcium podporovať záujem o túto voľbu v Amiga-komunite ale aj v okolitom počítačovom svete?
greenboy: Vývojom miliardy aplikácií, dúfam. ;-) QNX má súbor nástrojov, ktoré by mali stačiť na rýchly vývoj, keď už tomu ľudia prídu na kĺb. A portovanie z Linuxu by malo byť väčšinu času jednoduché. A vývojári Phoenixu môžu byť tak dobre finančníkmi, agentmi, obchodníkmi ako i reklamnými odborníkmi, vydavateľmi, dealermi...

Ako dlho po uvoľnení verzie XFree 4.0 môžeme očakávať niečo s podobnými vlastnosťami od QNX?
qnxGuiBoy: Hovoríš o XFree86? Nie som si istý, aké vlastnosti myslíš.

3D, niečo ako DirectDraw, atd. Aby sme mohli začať robiť hry, ktoré sú fakt dobré.
qnxGuiBoy: Ah. Áno, pripravujeme riešenia pre akcelerovanú 3D grafiku a priamy prístup k hardvéru. Pravdepodobne toto všetko bude súčasťou verejnej verzie (závisí to od priorít, nepredvídaných bugov, atď.).
greenboy: Onedlho by sa malo objaviť oznámenie o všetkých licencovaných multimediálnych technológiách.

Aké sú vaše plány na blízku budúcnosť?
greenboy: Trochu sa vyspať. ;-)

Okrem toho? :-)
greenboy: Potom začneme s ďalším kolom najímania vývojárov. Dospeli sme do bodu, keď to už môžeme zvládnuť. Doteraz som vôbec neišiel po tých veľkých, pretože sme museli budovať infraštruktúru.
qnxGuiBoy: Dúfame, že do Phoenixu budú naďalej prúdiť výborní vývojári, ktorí majú záujem hovoriť o vývoji aplikácií.

Mimochodom, prečo by mal byť niekto ochotný utrácať peniaze, ak môže získať Linux zadarmo?
greenboy: Pretože pokiaľ nejde o servery, Linux nie je skvelý, moderný OS. Amiga bola kreatívna, multimediálna vec, ktorá VYNAŠLA nové kategórie použitia. CHCEME TO SPÄŤ!!! Linux je postavený na zastaranom monolitickom usporiadaní, takže si myslím, že to nie je ani tá najlepšia a najmodernejšia hračka pre hackerov.
Photon... Minulý rok... Spomínate si? Photon a Neutrino dokáže to, v čo ostatní len dúfajú.
qnxGuiBoy: Vnímame to - ako som už povedal, uzavrieme to cenou porovnateľnou s ostatnými výrobcami. Koľko stojí nákup baleného Red Hat 6.0? Tiež nie je celkom zadarmo.

Ako keby som ja a ostatní boli takí naivní, že by sme kupovali balený Linux... Stiahol som si a napálil svoje vlastné CD...
qnxGuiBoy: :-) Ja viem, ja viem. Len dovtedy, kým nebudeme skutočne pripravení, nemôžem povedať, ako to vydáme, aká bude cena, čo tam všetko bude, čo licencie, atď.
Reaver: QNX sa zameriavalo a bude sa i naďalej zameriavať na trh real-time operačných systémov. Naše úsilie preraziť na trh desktopov pramení z práce, ktorá začala ešte s Amiga Inc, a z nášho vlastného záujmu rozšíriť komunitu a vývojársko-užívateľskú základňu.

Má Neutrino journaling filesystém?
qnxGuiBoy: Journaling filesystém - nie. Rýchly a malý - áno. Nahraditeľný - áno. :-) Pozrite sa na resource manažérov Neutrina.

Koľko byrokracie musí človek prekonať, aby sa stal vývojárom pre QNX?
Reaver: Veľmi málo!
greenboy: Uvidíme sa!
qnxGuiBoy: Majte sa fajn, ľudia.

Spracované podlá záznamu z IRC konferencie. Zdroj: http://ugn.amiga.org

Vytlačiť článokPozn.: články boli naskenované ako text a preto obsahujú aj zopár chýb. Taktiež neručíme za zdrojové kódy (Asm, C, Arexx, AmigaGuide, Html) a odkazy na web. Dúfame, že napriek tomu vám táto databáza dobre poslúži.

Žiadna časť nesmie byť reprodukovaná alebo inak šírená bez písomného povolenia vydavatela © ATLANTIDA Publishingnone

AMIGA REVIEW

57 ( 11-12 / 2000 )
56 ( 9-10 / 2000 )
55 ( 7-8 / 2000 )
54 ( 5-6 / 2000 )
53 ( 3-4 / 2000 )
52 ( 1-2 / 2000 )
 
51 ( 12 / 1999 )
50 ( 11 / 1999 )
49 ( 10 / 1999 )
48 ( 9 / 1999 )
46-47 ( 7-8 / 1999 )
45 ( 6 / 1999 )
44 ( 5 / 1999 )
43 ( 4 / 1999 )
42 ( 3 / 1999 )
41 ( 2 / 1999 )
40 ( 1 / 1999 )
 
39 ( 12 / 1998 )
38 ( 11 / 1998 )
37 ( 10 / 1998 )
36 ( 9 / 1998 )
35 ( x / 1998 )
34 ( x / 1998 )
33 ( 1-2 / 1998 )
 
32 ( 11-12 / 1997 )
31 ( 9-10 / 1997 )
30 ( 7-8 / 1997 )
29 ( 6 / 1997 )
28 ( 5 / 1997 )
27 ( 4 / 1997 )
26 ( 3 / 1997 )
25 ( 2 / 1997 )
24 ( 1 / 1997 )
 
23 ( 12 / 1996 )
22 ( 11 / 1996 )
21 ( 10 / 1996 )
20 ( 9 / 1996 )
18-19 ( 7-8 / 1996 )
17 ( 6 / 1996 )
16 ( 5 / 1996 )
15 ( 4 / 1996 )
14 ( 3 / 1996 )
13 ( 2 / 1996 )
12 ( 1 / 1996 )
 
11 ( 12 / 1995 )
10 ( 11 / 1995 )
9 ( 10 / 1995 )
8 ( 9 / 1995 )
7 ( 7 / 1995 )
6 ( 5 / 1995 )

ATLANTIDA NEWS

5 ( 3 / 1995 )
4 ( 1 / 1995 )
 
3 ( 11 / 1994 )
2 ( 9 / 1994 )
1 ( 7 / 1994 )
0 ( 5 / 1994 )